صبحانه سالم در مدرسه

 

صبحانه سالم در مدرسه: صبحانه خوردن یکی از کارهایی است که بسیاری از بچه‌ها از آن طفره می‌روند. اما حتما شنیده‌اید که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در طول روز است و نباید آن را حذف کنید. این وعده برای دانش‌آموزان اهمیت بسیار بیشتری دارد چون قرار است ساعت‌ها در مدرسه مشغول جنب‌وجوش و کار فکری باشند.

 

بسیاری از دانش‌آموزان به صبح زود بیدار شدن عادت ندارند. بچه‌ها برای ایام مدرسه مجبور می‌شوند زودتر بیدار شوند و اگر بخواهند صبحانه بخورند، باید مدت زمانی را هم برای صرف صبحانه در نظر بگیرند. شاید بعضی از آن‌ها ترجیح بدهند که این مدت را بیشتر بخوابند تا اینکه صبحانه بخورند.

بعضی از بچه‌ها صبح زود، اشتهایی برای صبحانه خوردن ندارند و ترجیح می‌دهند بعد از گذشت چند ساعت، چیزی بخورند؛ اما یکی از مهم‌ترین دلایل صبحانه نخوردن بچه‌ها، جا نیافتادن فرهنگ صبحانه خوردن در بعضی خانواده‌هاست. وقتی خانواده‌ها صبح با هم بیدار شوند و همگی در کنار سفره‌ی صبحانه بنشینند، تمام اعضای خانواده تمایل پیدا می‌کنند تا صبحانه بخورند.

 

به دلایل زیر باید فرزندان دانش‌آموز خود را به خوردن صبحانه تشویق کنید:

۱. بهبود تمرکز

دانش‌آموزانی که صبحانه‌ی سالم می‌خورند نسبت به دانش‌آموزانی که به طور کامل صبحانه را حذف می‌کنند، تمرکز بهتری در کلاس درس دارند. وقتی روز با خوردن صبحانه شروع می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند بهتر روی کاری که انجام می‌دهند، تمرکز کنند و کمتر تحت تأثیر حواس‌پرتی‌های بیرونی و سایر دانش‌آموزان قرار بگیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند راحت‌تر چیزهایی را که آموزش داده می‌شود درک کنند و اطلاعات جدید را بهتر از دانش‌آموزانی که گرسنه هستند حفظ می‌کنند.

۲. نمرات بهتر در امتحانات

دانش‌آموزانی که قبل از شروع روز، صبحانه می‌خورند، نه تنها تمرکز بهتری دارند، بلکه در آزمون‌های تحصیلی درس‌هایی مثل ریاضی، خواندن و علوم نمره بهتری کسب می‌کنند. بر اساس مطالعه‌ای که در ژورنال اکونومی منتشر شده است، دانش‌آموزان مدارسی که صبحانه‌ی قبل از کلاس ارائه می‌دهند، حدود ۲۵ درصد در آزمون‌های ریاضی، خواندن و علوم نمره‌ی بالاتری کسب کردند. محققان بر این باورند که این بهبود نمرات به این دلیل است که صبحانه انرژی لازم برای افزایش مهارت‌های شناختی یا تفکر، سرعت و حل مسئله را فراهم می‌کند.

۳. افزایش انرژی

وقتی می‌خوابید، در حال فستینگ هستید؛ یعنی برای مدت طولانی چیزی نمی‌خورید. به همین دلیل، قند خون بدن در طول شب شروع به کاهش می‌کند. هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید و صبحانه می‌خورید، گلوکز مورد نیاز بدن برای انرژی لازم در طول روز، تامین می‌شود.

وقتی دانش‌آموزان بعد از یک شب چیزی نخوردن، از خواب بیدار می‌شوند و بدون خوردن صبحانه به مدرسه می‌روند، روز را با قند خون پایین شروع می‌کنند که مدام پایین‌تر هم می‌آید. این شرایط باعث می‌شود که آن‌ها احساس کندی و تنبلی کنند و گذراندن روز یا حداقل کلاس‌های صبح برای آن‌ها دشوارتر شود. از سوی دیگر، خوردن یک صبحانه‌ی سالم قبل از مدرسه، قند خون را به سطح سالمی می‌رساند و انرژی لازم را که دانش‌آموزان برای عملکرد خوب در کلاس تا زمان ناهار نیاز دارند، تامین می‌کند.

۴. فراتر از موفقیت تحصیلی

فایده‌ی خوردن صبحانه برای دانش‌آموزان، فقط مربوط به بهبود نمرات آزمون و افزایش تمرکز نیست. خوردن صبحانه می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا نیازهای غذایی روزانه‌ی خود را به‌راحتی برآورده کنند.کودکانی که به طور منظم صبحانه می‌خورند، تقریباً ۲۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از کودکانی که صبحانه نمی‌خورند، آهن، ویتامین‌های گروه B و ویتامین D دریافت می‌کنند. همچنین افرادی که صبحانه می‌خورند، فیبر بیشتری دریافت می‌کنند و چربی کل و کلسترول خونشان کاهش پیدا می‌کند.

خوردن منظم صبحانه همچنین با شاخص توده بدنی سالم‌تر یا BMI و کاهش احتمال چاقی مرتبط است. تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که به طور منظم صبحانه می‌خورند، نسبت به دانش‌آموزانی که به طور منظم صبحانه نمی‌خورند، بهتر می‌توانند تناسب اندام و وزن سالم خود را حفظ کنند.

۵. بهبود خلق‌وخو

اگر دوست ندارید بچه‌های شما همیشه مثل کسی باشند که از دنده‌ی چپ بیدار شده و ابتدای صبح حال و حوصله‌ی هیچ‌کسی را ندارد، روز را با صبحانه خوردن شروع کنید.این فعال شدن مغز باعث می‌شود که تمام کارکردهای مربوط به آن یعنی خلق‌وخو، احساسات، قدرت تصمیم‌گیری و توانایی شناختی، بهبود پیدا کند.

۶. کمک به مدیریت اشتها

شروع کردن روز با غذاهایی که سرشار از پروتئین و فیبر با کیفیت بالا هستند مانند ماست، شیر، تخم‌مرغ، بلغور جو‌ی دوسر، پنیر و میوه‌ها که سرشار از مواد مغذی هستند باعث می‌شود که بچه‌ها برای مدت بیشتری احساس سیری کنند و مواد مغذی لازم برای بدنشان را دریافت کنند. در نتیجه، در طول روز و در زنگ تفریح نسبت به مصرف خوراکی‌های غیرمفیدی که ممکن است حاوی کالری زیاد و فاقد مواد مغذی باشند، تمایل کمتری نشان دهند. ضمنا می‌توانند برای میان‌وعده، خوراکی‌های کمتر ولی مغذی‌تر ببرند.

۷. کمک به سلامت قلب

گاهی اوقات افرادی که صبحانه نمی‌خورند، صبحانه‌ی مغذی را با خوراکی‌های حاوی کلسترول، قند و چربی‌های اشباع‌شده جایگزین می‌کنند که ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. کسانی که صبحانه‌ی سالم و متعادلی می‌خورند، معمولاً فیبر و لبنیات بیشتری در رژیم غذایی خود دریافت می‌کنند که منجر به پرخوری کمتر و مصرف کمتر میان‌وعده‌های ناسالم می‌شود.

۸. بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

دانش‌آموزان در مدرسه همراه با ده‌ها دانش‌آموز دیگر سر یک کلاس می‌نشینند. در روزهای سرد زمستان باید به محیط‌های دربسته بروند. این شرایط آن‌ها را زیاد در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف به‌خصوص بیماری‌های ویروسی قرار می‌دهد. بهترین راه مقابله با بیماری‌های ویروسی، افزایش توان سیستم ایمنی بدن است.

لبنیاتی مانند پنیر و ماست گزینه‌های رایجی برای وعده‌ی صبحانه هستند و برای سلامت کلی سیستم ایمنی فواید متعددی دارند.

 

 

مدرسه ابتدایی خوب غرب تهران مبتکرنوین  با استقبال از دختران عزیزمان با استفاده از کادری مجرب و مربیانی متعهد و

متخصص سعی در پیش‌برد اهداف آموزشی و همچنین پرورش نسلی شاد و خلاق دارد.

پیش دبستان خوب تهران شهرزیبا از نظر کیفیت کادر آموزش، فضای بانشاط، سیستم مدیریتی و ساختمان و تجهیزات

یکی از بهترین ها در تمام سطح شهر تهران است.

بهترین دبستان دخترانه پونک مساحت بزرگ و دلبازی دارد و حیاط بزرگی هم دارد که در آن بدون محدودیت دانش آموزان

می توانند فعالیت های فیزیکی انجام دهند.از نظر اخلاقی به خوبی روی بچه ها کار می شود  محیطش هم کاملا شاد و

بانشاط است.

دبستان و پیش دبستان دخترانه غیردولتی مبتکرنوین

صفحه اپارات ما :https://www.aparat.com/mobtakernovin
صفحه اینستاگرام ما : http://instagram.com/mobtakerschools