21 مارس 2023
مطالب خواندنی

نقش ورزش در سلامت دانش آموزان 

نقش ورزش در سلامت دانش آموزان

نقش ورزش در سلامت جسمی و روحی دانش آموزان

حدود 70 درصد از دانش‌آموزان مدارس كشور بخاطر عدم تحرك دچار ناهنجاری‌های ساختار قامتی، زانوی پرانتزی، كتف كج و اضافه وزن می‌باشند و راه مبارزه با این ناهنجاری‌ها ایجاد فضا و بستر مناسب، اضافه كردن امكانات ورزشی، افزایش میزان ساعات تدریس تربیت بدنی در مدارس می‌باشد.

ورزش جز جدایی‌ناپذیر تعلیم و تربیت بوده و وسیله‌ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی می‌باشد.

 

نقش ورزش در سلامت دانش آموزان: سلامت هر فردی تحت تاثیر عوامل گوناگون چون ژنتیك، محیط زیست، خدمات پزشكی و سبك زندگی است.

در این میان تمرینات بدنی ورزش جایگاه مهمی دارند تا جایی كه كاهش فعالیت بدنی می تواند سلامت فرد را تحت تاثیر قرار دهد ورزش و فعالیت جسمانی نه تنها در ایجاد و حفظ تناسب اندام اثرات سودمندی دارد بلكه در پیشگیری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های قلبی، فشار خون و غیره نقش مهمی را ایفا می كند.

در این میان ورزش برای كودكان، نوجوانان و جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است تا جایی كه در سالهای اخیر سعی شده به برنامه‌های ورزشی نگاهی ویژه‌ای شود زیرا ورزش نه تنها فاید جسمانی با خود به همراه می‌اورد بلكه می‌تواند فواید روانشناختی بسیاری برای دانش‌آموزان داشته باشد.

ورزش و مدرسه
كاهش افسردگی، كاهش اضطراب، فراهم آوردن سپری برای مقابله با استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فكری از جمله فواید مهم ورزش است.
آمادگی جسمانی دانش آموزان یك امر بنیانی و اساسی است كه سلامت و قدرت افراد اجتماعی را تضمین می كند.
دانش آموزی كه قدرت و كارایی لازم بدنی را دارد قادر است وظایف و كارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی انجام دهد
و توانایی لازم را برای گذراندن اوقات فراغت یا مقابله با پیشامدهای ناگهانی به دست آورد.
چنین فردی از بیماری و نارسایی‌ها و نواقص جسمی به دور خواهد ماند و استقامت، چابكی،‌ انعطاف پذیری و سرعت از ویژگی‌های چنین دانش‌آموزی است.

تربیت بدنی و ورزش در مفهوم كلی یك پدیده اجتماعی است كه با اعتلای آن روابط افراد جامعه و سلامت جسم و روح آنها مستحكم می‌شود.

در خاطرات هر یك از ما زنگ ورزش جایگاه ویژه ای داشته در برنامه هفتگی مان همیشه منتظر زنگ ورزش بودیم اما حال جای این سوال باقی است كه این ورزش چه اثراتی در روح و چسم دارد؟

تاثیر ورزش در رشد پرورش اخلاقی دانش‌آموزان؟

 

ورزش و مدرسه

جنبه اخلاقی ورزش جهت دادن به تمایلات و انگیزه‌های كودكان و نوجوانان است تا بتوانند از این طریق او را در مسیر صحیح هدایت قرار داد.

اعمال و خواسته‌های دانش آموزان تحت تاثیر نیازهای زیستی و غریزی و بازی قرار دارد.

بازی، میدان تمرینی برای ارزش گذاری و جهت گیری تمام رغبت ها، هیجان ها و عواطف و گرایش‌های فطری دانش آموزان است و آنها مفاهیم نوع دوستی، تعاون ایثار،‌صبر، استقامت را به طور ناخودآگاه می‌آموزند.

موقعیت لذت ناشی از بازی و ورزش معانی ارزش های اخلاقی، هماهنگی و ارتباط برقرار می‌كنند.

این ارتباط بین ورزش و لذت پلی است تا دانش آموزان را در زندگی فردی معتقد و مفید به اصول اخلاقی بار آورد.

در تامین سلامت و تندرستی منظور كردن ورزش و فعالیت های سالم به عنوان یك ضرورت در برنامه های روزمره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نقش ورزش در سلامت دانش آموزان: ورزش صبحگاهی در شروع فعالیت آموزشی مدارس می‌تواند عامل مهمی در ایجاد نشاط و شادابی و تامین سلامت جسم و روح دانش‌آموزان باشد.

بسیاری از مسوولان معتقدند که خانواده ها باید به فرهنگ بالای ورزش اهمیت زیادی بدهند و در این راستا تعامل اولیای دانش‌آموزان و اولیای مدرسه كمك فراوانی به شادی و نشاط دانش‌آموزان می‌كند.

حدود 70 درصد از دانش‌آموزان مدارس كشور بخاطر عدم تحرك دچار ناهنجاری‌های ساختار قامتی، زانوی پرانتزی، كتف كج و اضافه وزن می‌باشند.

راه مبارزه با این ناهنجاری‌ها ایجاد فضا و بستر مناسب، اضافه كردن امكانات ورزشی، افزایش میزان ساعات تدریس تربیت بدنی در مدارس می‌باشد.

 روانشناسان معتقدند :
فعالیت‌های ورزشی سبب توسعه‌ مهارت‌های روانی-حركتی، افزایش آمادگی جسمانی و گامی موثر در ارتقای بهداشت روانی دانش‌آموزان ا ست.

ورزش به مشكلات روانی به خصوص اضطراب و افسردگی كمك فراوانی كرده و باعث كاهش استرس و حتی تغییرات شخصیتی به صورت پیدایش دیدی مثبت تر نسبت به زندگی می‌شود وهمچنین نقش بسزایی در سلامت جسمی دانش آموزان دارد

اهمیت ورزش در دوره دبستان تا بدانجاست که مسوولان دبستان و پیش دبستان مبتکران نوین را بر آن داشته است تا برنامه های ورزشی متنوعی را برای دانش آموزان فراهم کنند.

دبستان دخترانه مبتکرن نوین :

انتهای اتوبان آبشناسان، نرسیده به شهران، خیابان حاج آقا خیابانی، کوچه شهید خدادادنژاد (بنفشه قدیم)، جنب مجتمع آموزشی سیمای فرهنگ

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید:

شماره تماس:

۴۴۳۵۹۱۹۸

۴۴۳۵۴۲۹۱

۴۴۳۵۶۲۹۵

۴۴۳۵۸۳۴۱

صفحه آپارات ما : mobtakernovin

صفحه اینستاگرام ما : mobtakerschools

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *