بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی پول است که توسط دولت یا یک بانک اداره نمی شود، بلکه برعکس توسط همه افرادی اداره می شود که از آن استفاده می کنند.

به عبارت دیگر بیت کوین پولی غیر متمرکز است. اگرچه تیمی از برنامه نویسان در توسعه کدها و پروتکل بیت کوین نقش دارند، اما این افراد نمی توانند به هیچ نحوی آن را دست کاری کنند. آن‌ها بیت کوین را کنترل نمی کنند و در واقع هیچ کسی آن را کنترل نمی کند. بیت کوین انقلابی است در برابر کنترلی که تمرکزگرایی به وجود آورده بود. یک نوع ارز مجازی است که به آن ارز رمزپایه نیز می گویند. ارزهای مجازی نوعی پول هستند که کاملاً به صورت دیجیتال هستند و به صورت اسکناس نیستند که بتوان آنها را با خود حمل کرد.

بیت کوین پولی تنظیم نشده است، به این معنی که چون دولت های ملی این پول را منتشر نمی کنند، بنابراین نمی توانند قوانینی وضع کند که آن را کنترل کنند. بیت کوین بیشتر از آن که تنها یک ارز باشد، در واقع جنبشی است که مردم را قدرتمند کرده است تا بتوانند بدون نیاز به پرداخت مالیات یا بدون آن که نیاز باشد دولت ارزش پولشان را تعیین کند و به آن‌ها بگوید با پولشان چه کاری می توانند و چه کاری نمی توانند انجام دهند، خودشان کنترل اقتصاد و امور مالی شان را بر عهده بگیرند.

اگر افراد زیادی بخواهند بیت کوین بخرند، ارزش بیت کوین افزایش خواهد یافت. اگر بیت کوین آن قدر زیاد شود که مقداری اضافه در گردش وجود داشته باشد، ارزش آن پایین خواهد آمد. در عین حالی که دولت‌ها ارزش پول‌های ملی را به صورت مصنوعی تعیین می کنند، ارزش بیت کوین به طور خاص از طریق تکیه گاه اصلی اقتصادی یعنی عرضه و تقاضا تعیین می شود. حتی بدون یک نهاد نظارتی و تنظیمی تا زمانی که مردم بیت کوین بخواهند، ارزش خواهد داشت.

بیت کوین یا ارز دیجتال با نوعی فناوری به نام بلاک چین یا زنجیره بلوکی کار می کند، بلاک چین در واقع به عنوان وسیله‌ای ابداع شد تا بیت کوین توسط آن فعالیت کند. این فناوری در عصر جدیدی از برنامه نویسی کامپیوتر معرفی شد که تقریباً  سیستمها در این عصر ۱۰۰% ضد هک هستند.

 

منبع: کتاب بیت کوین به زبان ساده