یک روش عالی برای اطمینان یافتن از رفاه و سعادت و بهره‌گیری کامل از زندگی این است که هدف‌هایتان را مشخص کنید. داشتن هدف‌ها شوق و هیجان را در انسان پدید می‌آورد. هدف‌ها به ما کمک می‌کند با خلاقیت و انرژی خود در تماس باشیم و آن‌ها را در جهتی به کار بریم که به رضایت، اعتماد، تکامل و استقلال اقتصادی بیانجامد.

شما خیلی مهم‌تر از هدف‌هایتان هستید

گرچه حرکت به سمت هدف مناسب است، ضرورت دارد که ارزش شخصی خود را به آن هدف پیوند نزنید. شما چه به هدفتان برسید، چه نرسید، چیزی از ارزش شما کم نمی شود. صرف نظر از تلاش‌هایتان و نتایج حاصل از آن‌ها، شما فردی دوست داشتنی، منحصر به فرد و ارزشمندید.

افراد بسیار موفقی هستند که گاهی به هدف‌های خود نرسیده‌اند، ولی به جای این که اجازه دهند آن «شکست» ارزش شخصی آن‌ها را از بین ببرد، آن را تجربه‌ای جهت یادگیری و کسب معلومات و تجربه تلقی کرده و به تلاش ادامه داده‌اند تا در نهایت به توفیقی بزرگ‌تر از آن هدف اولیه دست یافته اند.

هشت عامل مهم که می تواند به شما کمک کند به هدف‌هایتان دست یابید:

  1. آن‌ها را بنویسید.

این مهم ترین گام در راه تعیین هدف‌هاست. نوشتن هدف هایتان نخستین گام در راه عینیت بخشیدن به آنها ست. بنابر تحقیقات گوناگون، افرادی که هدف‌های خود را می نویسند، ده برابر افرادی که هدف‌های مشخص دارند، ولی آن‌ها را نمی‌نویسند، احتمال دارد به هدف‌های خود دست یابند.

  1. هدف‌هایتان مشخص و معین باشد.

 هدف‌های خود را هر چه بیشتر به صورت مشخص‌تر و واضح تری بنویسید، احتمال دستیابی به آن‌ها بیشترخواهد بود. «من پول بیشتر می‌خواهم» هدف نیست. آرزو است، چقدر پول؟ و در چه مدت زمانی؟ همچنین «من کار بهتری می خواهم» هدف نیست، آرزوست. هدفتان مشخص باشد. چه نوع کاری می‌خواهید؟ در چه زمانی آن را می‌‎خواهید؟

  1. مطمئن باشید آنها هدف‌های شما هستند.

این زندگی شماست، پس اطمینان حاصل کنید که هدف‌هایش به شما تعلق دارند. آیا هدف‌هایتان بازگو کننده ارزش‌ها و خواسته‌های شما هست؟ آیا آن‌ها به چیزهای مورد علاقه‌تان هماهنگی دارد؟

  1. هدف‌هایتان را تنها برای کسانی بازگو کنید که واکنش مثبت نشان می‌دهند.

این بدان معنی نیست که افرادی را که انتقاد سازنده می‌کنند، مورد بی‌توجهی قرار دهید. انتقاد سازنده حتماً می تواند مفید باشد. ولی از افرادی که عادت دارند منفی باشند، حتماً دوری کنید. خودتان را در مرکز افراد حمایت کننده و مثبت قرار دهید. اعتماد آن‌ها به شما موجب اعتماد به نفستان می‌شود. آن‌ها به شما کمک خواهند کرد از توان بالقوه خود آگاهی یابند.

  1. از علایم و تصاویر استفاده کنید.

تصاویر یا علایم مربوط به هدف‌هایتان را همیشه در کیف خود قرار دهید، یا به آینه خود بچسبانید.

  1. خود را متعهد کنید.

هنگامی که خودتان را متعهد کنید به هدفی دست یابید، چیزی همچون جادو به وقوع می‌پیوندد. لحظه‌ای که شما خودتان را قاطعانه متعهد می‌کنید، چیزی برای شما حاصل می‌شود خدا، جهان، طبیعت. کمک آن‌ها وجود دارد.

شما با متعهد ساختن خودتان، از آن کمک به عمل می‌آورید و انرژی و توان خود را برای کسب توفیق افزایش می دهید، خود این تصمیم، رشته‌ی وقایع را را زنجیره‌ای ایجاد می‌کند که شما را در رسیدن به موفقیت یاری می‌دهد.

  1. پشتکار داشته باشید.

در واقع اگر خود را به طور قاطع متعهد کنید، خود به خود پشت کار هم به دنبال آن خواهد آمد. ولی چند کلمه بحث در این باره می‌تواند به شما کمک کند به تعهد خود پایبند باشید. اصرار و پشتکار خصلتی بسیار ارزشمند است که همه ما از آن برخورداریم و با این خصلت به دنیا آمده ایم.

  1. در روز، دست کم سه بار برای هدف‌هایتان برنامه ریزی کنید.

و در این میان احساس کنید که نتیجه نهایی مطلوب شما پیشاپیش به دست آمده است. شکرگزار باشید.

منبع: کتاب مهندسی هدف ( علی محمد سلطانی )