آمادگی برای ورود به پایه اول؛ وقتی کودکان به سن هفت سالگی می‌رسند، یکی از مراحل مهم در زندگی تحصیلی آن‌ها آغاز می‌شود یعنی ورود به پایه اول. این مرحله برای آن‌ها و والدینشان بسیار مهم است و نیازمند آماده‌سازی دقیق و موثر است تا کودکان به خوبی در این مرحله عمل کنند.

هر سال با آغاز سال تحصیلی، کودکان معمولاً احساساتی مانند نگرانی و اضطراب را تجربه می‌کنند. این اضطراب می‌تواند باعث گریه کودکان و حتی کاهش علاقه به حضور در مدرسه شود و همچنین ممکن است والدین نیز درگیر شوند.

به خاطر داشته باشید که سال اول مدرسه یکی از دوران‌های بسیار خاص و جذاب در زندگی فرزندان است، اما اگر کودک خود را برای این تجربه آماده نکنید، ممکن است برای او بسیار چالش‌برانگیز باشد.

 

تم جشن الفبا

 

    در این مقاله، به بررسی نکات کلیدی آماده‌سازی کودکان برای ورود به پایه اول خواهیم پرداخت.

 

 • آمادگی تحصیلی

ورود به پایه اول از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مرحله، کودکان با مفاهیم و مهارت‌های تحصیلی ابتدایی آشنا می‌شوند.

برای افزایش آمادگی تحصیلی کودکان به راهکارهای زیر توجه کنید:

توانایی در خواندن و نوشتن:

به کودکان کمک کنید تا قبل از ورود به پایه اول توانایی اولیه را تقویت کنند. این شامل شناخت حروف الفبا، تشخیص اعداد و تعدادی مهارت در نوشتن حروف ساده و اعداد ابتدایی می‌شود.

مفهوم اعداد و عملیات حسابی ابتدایی:

کودکان باید توانایی انجام عملیات ساده مانند جمع و تفریق با اعداد کوچک را داشته باشند. از بازی‌ها و فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت‌های عددی استفاده کنید.

مطالعه و کتاب‌خوانی:

کتاب‌خوانی باید به عنوان یک عادت مثبت برای کودکان ترویج شود. کتاب‌های مناسب برای سن کودک انتخاب کنید و برای او بخوانید. این کمک می‌کند تا دایره واژگان کودک افزایش یابد.

فعالیت‌های مهارتی:

از بازی‌ها و فعالیت‌هایی که مهارت‌های مختلفی را تقویت می‌کنند، بهره ببرید. مانند پازل‌ها، معماها، و بازی‌های سازنده.

آمادگی تحصیلی کودکان به عنوان یک مرحله حیاتی در توسعه آموزشی آن‌ها اهمیت دارد. والدین با ایجاد محیط‌های مطلوب برای یادگیری و تقویت مهارت‌های تحصیلی، به کودکان کمک می‌کنند تا توانمندی‌های لازم برای موفقیت در مدرسه را در خود پرورش دهند.

 • تقویت مهارت‌ گوش دادن

دانش‌آموزان کلاس اول اطلاعات خود را از طریق گوش دادن به معلمان کسب می‌کنند.

برای تقویت مهارت گوش دادن، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تهیه کتاب‌های مصور داستانی:

برای کودک خود کتاب‌های مصور با داستان‌هایی که شامل چندین فصل و ماجراهای نسبتاً طولانی هستند تهیه کنید. سپس برای او این داستان‌ها را بخوانید تا مجبور شود طولانی‌ترین ماجراها را دنبال کند.

 • تشویق به گوش دادن دقیق:

در طی خواندن داستان، کودک را تشویق کنید که به جزئیات دقت کند و به سوالات مرتبط با داستان پاسخ دهد.

 • تبدیل به شنونده خوب:

تقویت مهارت گوش دادن به کودک کمک می‌کند تا به عنوان یک شنونده خوب در کلاس درس عمل کند و مفاهیم را به درستی درک کنند.

 •  مهارت اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی کودک در ورود به مدرسه بسیار مهم هستند و به کودکان کمک می‌کند تا در محیط مدرسه و  ارتباط با همکلاسی‌ها بهتر عمل کند.

 • برقراری ارتباط کلامی مناسب با دیگران:

به کودک خود یاد دهید که چگونه با دیگران صحبت کند و از کلمات مناسب استفاده کند.

 • کنترل رفتار هنگام خشم و عصبانیت:

به کودک یاد دهید که چگونه هنگامی که عصبانی یا ناراحت هستند، رفتار مناسبی نشان دهند.

 • مهارت‌ حل اختلاف:

کودکان باید یاد بگیرند چگونه با اختلافات و مشکلات در تعامل با دیگران برخورد کنند و به توافق برسند.

 •  کنترل هیجانات رفتاری:

به کودکان آموزش دهید که هیجانات و رفتارهای خود را کنترل کنند.

 • مشارکت در کارهای خانه :

برای تقویت مهارت‌های همکاری و مشارکت در کارهای گروهی، می‌توانید کودکان را وادار به شرکت در کارهای خانگی ساده کنید.

 • توانایی ارتباط با دیگران :

به آنها آموزش دهید که چگونه به درخواست‌های دیگران به نحو مناسب و محترمانه پاسخ دهند.

 • قدرت نه گفتن :

آموزش دهید که بدون ترس، در مقابل درخواست‌های غیر منطقی “نه” بگویند.

 • پاسخ‌های مناسب در رفتار و گفتار:

چگونگی ارتباط با دیگران و رفتار مناسب را آموزش دهید.

این مهارت‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا در محیط مدرسه و در دیگر محیط ها به عنوان فردی مسئول و مهربان عمل کند و بتواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کند.

 • تنظیم ساعات خواب کودکان و تاثیر آن بر یادگیری

اگر به زمان خواب و بیداری کودک خود توجه نکنید، ممکن است در طول سال تحصیلی با مشکلاتی روبه‌رو شوید. بهتر است پیش از شروع مدرسه حتی چند ماه قبل از آن، ساعت خواب کودک را به تدریج تنظیم کنید تا به زود خوابیدن و زود بیدار شدن عادت داشته باشد. کمبود خواب می‌تواند بر روی یادگیری تاثیر منفی بگذارد و موجب کاهش انرژی و تمرکز کودک شود.

بطور کلی، نظم در ساعت خواب و بیداری کودکان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بچه‌ها برای رشد به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب در محیطی با نور، دما، سکوت و راحتی مناسب نیاز دارند.

 

 • آماده‌سازی و خرید وسایل مدرسه برای شروع سال تحصیلی

یکی از مراحل جذاب و مهم در آماده‌سازی کودک برای مدرسه، خرید و آماده کردن وسایل مدرسه است. در این مرحله، همراه با کودک به فروشگاه بروید و به او اجازه دهید برخی از لوازم مدرسه را خودش انتخاب کند. این تجربه به او حس مهمی داده و انگیزه‌ای برای شروع مدرسه ایجاد می‌کند.

با خرید وسایل مدرسه، کودکتان می‌تواند لذت ویژه‌ای از تجهیز کردن کیف مدرسه‌اش و استفاده از این وسایل در طول سال تحصیلی ببرد و به تجربه تازه ای دست یابد.

 

 • آموزش استقلال به کودکان

کودکان به مرور زمان نیاز به توانایی انجام کارهای شخصی خود دارند تا در مدرسه و زندگی روزمره‌شان مستقل تر شوند. اما کودکانی که همیشه تحت حمایت والدین بوده‌اند  و به استقلال و انجام کارهای شخصی خود آموزش داده نشده‌اند نیاز به یادگیری این مهارت‌ها دارند.

آموزش استقلال به کودکان یکی از مهارت‌های مهمی است که برای موفقیت در مدرسه ضروری است. این مهارت به کودکان کمک می‌کند تا مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرند و به تدریج قدرت انجام کارهای شخصی را در مدرسه و زندگی روزمره پیدا کنند.

در ادامه تعدادی راهکار برای آموزش استقلال به کودکان آورده شده است:

 • تشویق:

کودکان را به انجام کارهایی مانند تا کردن لباس‌ها و منظم کردن اتاق تشویق کنید، انتقاد و اجبار ممکن است منجر به ایجاد ترس از انجام این کارها شود.

 • تقسیم کارها:

کارها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید تا کودکان به راحتی بتوانند انجام دهند. به عنوان مثال، ابتدا به کودکان آموزش دهید لباس های خود را تا کنند، سپس به انجام کارهای دیگر بپردازند.

 • آموزش مسائل بهداشتی:

مسائل بهداشتی همچون شستشوی دست‌ها و دستشویی، به کودک آموزش دهید و اهمیت آنها را توضیح بدهید.

به یاد داشته باشید که فرآیند آموزش استقلال به کودکان زمان می‌برد و نیاز به صبر و تحمل دارد.

 • آشنایی با محیط مدرسه

بازدید کردن از محیط مدرسه قبل از شروع سال تحصیلی یک اقدام مفید و مهم است. این کار به کودک کمک می‌کند تا با محیط مدرسه آشنا شود و از ایجاد ترس و نگرانی در آن‌ها جلوگیری کند.

 

در ادامه، چند نکته به عنوان راهنمایی برای امادگی کودکان برای مدرسه ارائه می‌شود:

۱٫برنامه‌ریزی برای بازدید از مدرسه قبل از شروع سال تحصیلی می‌تواند به کودکان کمک کند تا با محیط مدرسه آشنا شوند. میتوانید کلاس ها و بخش های مختلف مدرسه را به او معرفی کنید.

۲٫اگر امکان دیدن معلمان و گفتگو با آن‌ها در دوران بازدید از مدرسه وجود داشته باشد، کودکان می‌توانند از این فرصت استفاده کنند تا با آنها آشنا شوند.

۳٫به کودکان بگویید که مدرسه یک مکان جذاب است و اینجا دوستان جدید پیدا میکند و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد تا حس مثبتی در مورد ورود به مدرسه در آنها ایجاد کنید .

 

 • جدا شدن از والدین

برای بسیاری از کودکان، جدایی از والدین در روزهای اول مدرسه یک تجربه ناخوشایند و اضطراب‌آور است، و این تجربه به ویژه برای کودکانی که تجربه مهدکودکی یا پیش‌دبستانی ندارند، ممکن است دشوارتر باشد.

تمرین جدا شدن از والدین بهتر است در سن مناسب آغاز شود. سن ۱۸ ماهگی ، یک زمان مناسب برای شروع می‌باشد.

انتخاب محیطی آشنا و امن برای تمرین جدا شدن مهم است، این ممکن است منزل باشد یا مهدکودکی که کودک قبلاً با آن آشنا شده است.

این فرآیند باید به تدریج و به مرور زمان پیش برود. ابتدا ممکن است کودک برای کمترین مدت زمان در غیاب مادر با فرد آشنا بماند، و سپس این مدت زمان به تدریج افزایش یابد.

تمرین جدا شدن باید با حوصله انجام شود تا کودک احساس کند که همچنان مورد محبت و پشتیبانی والدین خود قرار دارد. همچنین، در صورتی که کودک دچار مشکلات اجتماعی یا اضطراب شدید باشد، مشاوره از یک روانشناس متخصص نیز می‌تواند به او کمک کند.

 

 • نکاتی برای شب قبل و روز بازگشایی مدارس

می‌توانید از نکات زیر برای آماده‌سازی کودک خود استفاده کنید:

۱٫سعی کنید که کودک شب قبل از بازگشایی مدرسه به میزان کافی بخوابد. ساعت خواب را متناسب با ساعت بیدار شدن تنظیم کنید تا حداقل ۸ ساعت خواب کامل داشته باشد.

۲٫شب قبل از بازگشایی مدرسه، همراه با کودک روپوش، کیف مدرسه، و تغذیه یا غذای او را آماده کنید.

۳٫صبح روز بازگشایی مدرسه، به کودک یک صبحانه کامل و مقوی بدهید. این کمک می‌کند تا او انرژی کافی برای روز اول داشته باشد.

۴٫همچنین، قبل از آماده شدن و بیرون رفتن از خانه، کودک را به دستشویی ببرید .

۵٫قبل از رفتن به مدرسه، با کودک به صورت آرام و تشویق‌آمیز صحبت کنید.

۶٫اگر کودک نگرانی یا اضطراب دارد به او وقت بدهید تا مشکلات و نگرانی‌هایش را بیان کند و توجیه‌های لازم را ارائه دهید.

۷٫خداحافظی با کودک را به شکل آرام و کوتاه انجام دهید. و به او اطمینان دهید که بعد مدرسه به سراغش می‌آیید.

۸٫اگر روز بازگشایی مسیر مدرسه ترافیک شلوغی دارد، به موقع خارج شوید تا به موقع به مدرسه برسید .

۹٫در نهایت، مهمترین نکته این است که با توجه به نیازهای کودک خود، او را برای روز اول مدرسه آماده کنید تا تجربه مثبتی از آن داشته باشد.

 

 • در نتیجه

امیدوارم که این مقاله و راهکارهایی که در آن ارائه شده است به والدین کمک کند تا فرزندانشان با آمادگی و  بدون استرس و نگرانی به عرصه علم و دانش وارد شوند.

پشتیبانی والدین و محیط آموزشی ایجاد شده در خانه نقش مهمی در شکل‌دهی به آینده تحصیلی فرزند ایفا می‌کند. با تأکید بر این نکته که این پشتیبانی و آمادگی فرزندان، ابتدا از خانه شکل می‌گیرد، می‌توانیم محیطی برای توسعه‌ی آینده‌ی تحصیلی موفق فرزندانمان فراهم کنیم.

 

دبستان و پیش دبستان دخترانه غیردولتی مبتکرنوین

صفحه اپارات ما :https://www.aparat.com/mobtakernovin
صفحه اینستاگرام ما : http://instagram.com/mobtakerschools